Za torek, 25. 10. 2022, je bil napovedan delni Sončev mrk, viden tudi v Sloveniji. Tudi v naši šoli smo se pripravili na opazovanje delnega mrka. Pri pouku so se učenci od 6. do 9. razreda seznanili, kako nastane sončev mrk, kako pogosti so sončni mrki (popolni in delni). Učenci so bili tudi seznanjeni, kako varno opazujemo mrk (zaščita).

Čeprav je zjutraj in še dobršen del dopoldneva kazalo, da tokrat ne bomo imeli sreče z vremenom, so se malo pred dvanajsto uro oblaki umaknili in na šolskem dvorišču smo skozi varilska stekla varno opazovali delni Sončev mrk. Sredina mrka je bila ob 12.20, takrat je Luna zakrila približno 36 odstotkov Sončeve ploskve.

Zadnji popoln Sončev mrk je bil pri nas viden 11. avgusta 1999, naslednji pa bo 3. septembra 2081.  Vmes so bili in še bodo delni mrki.

Zapisala in foto: Marija Majcen