V petek, 22. 11. 2024, je bilo na OŠ Janka Ribiča Cezanjevci vse v znamenju stoletnice odprtja železniške proge Ormož–Ljutomer–Murska Sobota in generala Rudolfa Maistra. Potekal je namreč kulturni dan, v okviru katerega so učenci skozi različne aktivnosti spoznavali dejstva, povezana z gradnjo železniške proge, in pomen generala Rudolfa Maistra za Slovence. Kulturni dan je združil dva pomembna datuma: 22. november kot stoletnico odprtja proge na omenjenem odseku in 23. november kot dan Rudolfa Maistra.

Tako so se učenci prve triade odpravili v Ljutomer, kjer so si v Parku generala Maistra ogledali njegov spomenik ter se seznanili z njegovim delovanjem. Po vrnitvi v šolo jim je o soustvarjalcu naše zgodovine pripovedoval tudi Sandi Žuran, predsednik Slovenjegoriškega društva general Maister. Pripovedovanju so prisluhnili tudi peto- in šestošolci. Preden so učenci začeli z ustvarjanjem v delavnicah so se skozi pripovedi upokojene učiteljice Albine Senčar seznanili še s turistično znamenitostjo Ruski studenec, ki so jo člani TD Stara Cesta postavili že pred leti v spomin na gradnjo proge in njene graditelje. Učenci so v delavnicah izdelali maketo o gradnji proge, časovni trak, barake, vlak, delavce. Pri tem so uporabili različne likovne tehnike in material.

Učenci od 6. do 9. razreda so se s temama seznanili s pomočjo kratkih predstavitev in pogovora z učitelji. Nato so ustvarjali v različnih delavnicah. V likovni delavnici so risali težavna dela na progi in portret generala, v lesarski so izdelali maketo Ruskega studenca, v računalniški so s pomočjo Canve izdelali zloženko o stoletnici proge, z Lego story visualizer pa strip o delovni nesreči na progi, v matematično-geografski so preračunavali hitrosti vlaka ter narisali železniško progo Ormož–Murska Sobota v ustreznem merilu glede na razdalje in nadmorske višine, v jezikovni so s pomočjo spletnih orodij prevajali besedilo o gradnji železnice v nemščino ter se nato posneli, v gledališki so pripravljali kulturni program, s katerim so nastopili popoldan na prireditvi v Mekotnjaku, posebna skupina pa je v predprostoru šole pripravila razstavo. Učenci iz novinarske delavnice so dan dokumentirali in izdelali stari časopis.

Dejavnost se je zaključila z okroglo mizo, kjer je učiteljica Karmen Rauter vodila pogovor na temo stoletnice odprtja železniške proge. V pogovoru so sodelovali Gregor Žižek (kustos, Muzej Ljutomer), Zala Rauter (avtorica raziskovalne naloge Rekli so jim vranglovci), Marija Gaube (predsednica Turističnega društva Stara Cesta), Albina Senčar in Terezija Habjanič (članici TD Stara Cesta).

Besedilo: Karmen Rauter Fotografije: Učitelji in učenci OŠ Janka Ribiča Cezanjevci