V ponedeljek, 17. 3. 2025, je na Gimnaziji Franca Miklošiča Ljutomer potekalo 33. regijsko srečanje mladih raziskovalcev Pomurja. Srečanje se odvija pod okriljem Zveze za tehnično kulturo Slovenije, regionalni center Murska Sobota.
Udeležili sta se ga tudi osmošolki Ana Tisa Šumak in Klara Polanec, ki sta osvojili zlato priznanje in se uvrstili na državno srečanje.
Po uvodnem kulturnem programu in pozdravnih nagovorih so sledili zagovori raziskovalnih nalog. Učenki sta na področju etnologije predstavili nalogo z naslovom Beroče kapljice kulturne dediščine. Osredotočili sta se na šolsko glasilo Studenček in njegovo 50-letno tradicijo. Dokazovali sta pojavnost raznovrstne kulturne dediščine v glasilu, raziskali ozadje poimenovanja glasila, produkcijo šolskega glasila skozi leta, analizirali naslovnice ter preverili, kako dobro šola opravlja arhivsko vlogo.
Raziskovanje je zajemalo pregled šolskih kronik, zbiranje šolskih glasil, študij literature, sodelovanje s Šolskim muzejem ter intervjuje na terenu. Raziskovalno delo sta usmerjali mentorici Karmen Rauter in Nataša Pušenjak.
Glasilo je pomemben del kulturne dediščine, v tem primeru pisne, hkrati je tudi del tradicije določene šole. Že naslov raziskovalne naloge Beroče kapljice kulturne dediščine poudarja, da se kulturna dediščina prenaša skozi majhne, vendar dragocene enote, ki se sčasoma združijo v celovito in vztrajno kulturno identiteto. Naloga vseh nas je, da te »kapljice« varujemo in cenimo, saj so temelj naše zgodovine in identitete.
O srečanju poroča tudi Vestnik.
Zapis: Karmen Rauter
Foto: Nataša Pušenjak
Oznake: Kulturna dediščina, Mladi raziskovalci, OŠ Janka Ribiča Cezanjevci, Raziskovalna šola, ZOTKS